menu Menu
Başarılarımız
 Üniversitemizi ulusal ve uluslararası sıralamalarda üst konumlara taşıdık
Sağlık Alanında Gelişmeler Önceki Şehirle Bütünleşen Üniversite Sonraki

Başarılarımız

Sağlık, sosyal, fen bilimleri gibi farklı birçok alanda önemli bilimsel çalışmalara ve başarılara imza atan üniversitemiz, dört yıllık süreçte ulusal ve uluslararası bilimsel kriterler esas alınarak yapılan pek çok sıralamada üst sıralarda yer almıştır.


Thomson Reuters öncülüğünde hazırlanan ve US News & World Report destekli “Dünyanın En İyi Küresel Üniversiteleri’’ listesi açıklandı. 1000 üniversitenin yer aldığı sıralamada Akdeniz Üniversitesi 33.7 global puan ile Türkiye’de 20., dünyada ise 992. sırada yer almıştır.

Üniversitemiz Başarılarıyla Gündemde

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması (TÜMA 2020) Üstün Performans Ödülü kapsamında, öğrencilerin oylarıyla “ÜniAr Altın Ödül”üne layık görüldü.
 • Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından belirlenen akademik teşvik performans sıralamasında üniversitemiz devlet üniversiteleri içerisinde 3. sırada yer almıştır.
 • Türkiye’deki üniversite öğrencilerinin üniversitelerden memnun olma düzeylerini belirlemek amacıyla yapılan Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması’na (TÜMA-2017) göre Akdeniz Üniversitesi, devlet üniversiteleri içerisinde 4. sırada yer almıştır.
 • Akdeniz Üniversitesi, Türkiye’deki uluslararası öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelerden ve bulundukları şehirden memnun kalma düzeylerini belirlemek amacıyla yapılan Yabancı Uyruklu Öğrenci Memnuniyet Araştırması’na (YÖMA-2017) göre devlet üniversiteleri içerisinde 5. sırada, genel sıralamada ise 10. sırada yer almıştır.
 • Akdeniz Üniversitesi, ODTÜ Enformatik Enstitüsü URAP (University Ranking by Academic Performance) tarafından hazırlanan, Türk üniversitelerinin 2017 yılı dünya genel sıralamalarındaki durumunu gösteren rapora göre Türkiye’den listeye girme başarısı gösteren 17 üniversiteden biri oldu. En az 6 listede yer almayı başaran 17 Türk üniversitesi içinde Akdeniz Üniversitesi, dünya genel sıralaması yapan 10 kurum listesinin 7’sinde dünya sıralamasına girdi.
 • TÜMA-2018’e göre ise Akdeniz Üniversitesi, devlet üniversiteleri içerisinde 6. sırada yer aldı. Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal’a da başarısından dolayı gümüş ödül verildi.
 • Akdeniz Üniversitesi, Times Higher Education ‘Gelişen Ekonomilerde En İyi Üniversiteler 2018’ sıralamasında Türkiye’de 10., dünyada ise 170. sırada yer aldı.
Akdeniz Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Antalya Teknokent, 6. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesinde, “En İyi Gelişme Gösteren Teknoloji Geliştirme Bölgesi” (TGB) kategorisinde birinci olarak büyük bir başarı gösterdi.
 • Akdeniz Üniversitesi, ODTÜ URAP Araştırma Laboratuvarının üniversitelerin güçlü ve geliştirmeye açık yönlerine dikkati çekmek için hazırladığı 2017-2018 alan sıralamasında, tıp ve sağlık bilimleri alanında en iyi dereceyi elde eden Türk üniversiteleri arasında 10. sırada; dünya sıralamasında ise ilk 1000’e giren üniversiteler arasında 724. sırada yer alarak büyük bir başarıya imza attı.
 • Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) öncülüğünde oluşturulan “2018 Yılı Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi” raporuna göre 2017 yılında 36. sırada yer alan Akdeniz Üniversitesi, 12 üniversiteyi daha geride bırakarak 24. sıraya yükseldi.
 • Akdeniz Üniversitesi, İspanya Ulusal Araştırma Konseyi (CSIC) bünyesinde faaliyet gösteren araştırma grubu “CybermetricsLab” tarafından yapılan dünya üniversiteleri sıralamasında (Webometrics) Türkiye’deki devlet üniversiteleri arasında 15. sırada yer aldı. 2019 yılı sıralamasına göre Akdeniz Üniversitesi, Türk üniversiteleri arasında genel sıralamada 18., devlet üniversiteleri arasında 15. sırada yer aldı. Üniversitelerin 4 farklı kategoride değerlendirildiği sıralamada Akdeniz Üniversitesi, internet üzerinde akademik araştırma varlığı ve akademik yayınların erişime açık olması kategorisinde ise dünya üniversiteleri sıralamasında ilk 1000’de yer aldı.
 • Üniversitemiz, Shanghai Ranking Consultancy tarafından yayınlanan 2019 dünya üniversiteleri akademik sıralamasında (ARWU) ilk 800’de, aynı sıralamada yer alan Türk üniversiteleri arasında ise ilk 7 üniversite arasında yer almayı başardı.
 • Akdeniz Üniversitesi Antalya Teknokent, Teknokentler Performans Endeksi’ne göre 84 Teknopark içinde 10. sıradan 8. sıraya yükselerek büyük bir başarıya daha imza attı.
 • TÜMA-2020’ye göre Akdeniz Üniversitesi, devlet üniversiteleri içerisinde 7. sırada yer aldı. Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal’a da başarısından dolayı altın ödül verildi.
Akdeniz Üniversitesi UI GreenMetric 2019’da, ilk kez başvuru yapan 16 Türk üniversitesi arasında 2., toplamda 43 Türk üniversitesi arasında 11., dünya sıralamasında ise 289. sırada yer alarak önemli bir başarı sağladı.

Akademisyenlerimizin Başarıları

 • ABD ve Hollanda’dan bilim insanlarının; bilimsel makalelerin sayısı, atıf sayısı, yazar sırası gibi değişkenlerden oluşan kompozit indikator bilimsel etki endeksini kullanarak 22 anabilim dalı ve 176 alt bilim dalında oluşturduğu en etkili bilim insanları listesinde, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkan Alpsoy, Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Civalek, Fen Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Yılmaz Şimşek ve Prof. Dr. Erol Ayrancı yer almayı başardı.
 • Google Scholar verilerine göre oluşturulmuş Türkiye’nin de aralarında olduğu farklı ülkelerden seçilen “En Başarılı Bilim İnsanları” listesi yayınlandı. H indeksi ve atıf sayıları göz önünde bulundurularak Türkiye’den 5000’den fazla bilim insanı arasından seçilmiş listede, Akdeniz Üniversitesi’nin çeşitli bölümlerinden 68 bilim insanı yer almıştır.
 • Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç önderliğindeki ekip, 3000 °C ısıya dayanabilen jel ile 1000 °C ısıya dayanabilen seramik üreterek yangın anında can ve mal kaybını büyük ölçüde önleyecek 2 buluşa imza attı.
 • Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faik Kantar yürütücülüğünde, Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki 829 yerel fasulye genotipi kullanılarak; 3 yıllık laboratuvar testleri, moleküler çalışmalar ve arazi denemeleri sonucunda eksi 4 dereceye kadar dayanabilen taze ve kuru fasulye çeşitleri geliştirildi.
Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, TÜBİTAK-ARDEP 2017 yılı birinci döneminde destek almaya hak kazanan öğretim üyelerine teşekkür belgelerini verdi.
 • Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murad Çanakcı’nın yürütücülüğünde, TÜBİTAK destekli proje kapsamında, farklı meyve bahçelerinde kullanılabilecek, tamamen yerli “Kendiyürür Bir Budama Artığı Parçalama Makinesi” geliştirildi.
 • Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Topuz, ekibiyle birlikte yürüttüğü çalışma sonucunda adaçayı bitkisini sıcak suda çözünebilir toz forma dönüştürdü.
 • Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğr. Gör. Dr. Türker Bodur, çevreyle dost ve sağlıklı ürünleri üretme yolunda kimyasal kullanımdan kaçınmak için, ülkemiz doğal kaynaklarından elde edilebilen önemli bir alternatif bitkisel anestezik madde tespiti çalışmasıyla patent almayı başardı.
 • Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuvarı Öğr. Gör. Ali Bedel, Uluslararası Dünya Halk Müziği ve Halk Oyunları Yarışması’nda solo çalgı kategorisinde “Sipsi” çalgısı ile dünya birincisi oldu.
Akdeniz Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hilal Erkuş Öztürk, Bilim Akademisi Genç Bilim İnsanları Ödül Programı (BAGEP)’den ödül almaya hak kazandı.
 • Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, “Tazelenme Üniversitesi” isimli projesi ile “Genç Türkiye Mevlâna Sosyal Sorumluluk ve Farkındalık Projesi Ödülü” kategorisinde en yüksek oyla birinci seçildi.
 • Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erkan Alpsoy, Turkishtime tarafından SANKO’nun katkıları ile hazırlanan “Tıp Bilimine Yön Veren 100 Türk” arasında 69. sırada yer aldı.
 • Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Erbaş tarafından geliştirilen “Silo İçerisinde Karbondioksit ve Düşük Rutubet Koruması Sağlayan Tahıl ve Diğer Tane Ürünler Depolama Sistemi” Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil edildi.
 • Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Saffet Öztürk, ‘2017 TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (GEBİP) Ödülü’ne layık görüldü.
Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Doç. Dr. Songül Sever Mutlu ve Prof. Dr. Nedim Mutlu tarafından, 10 yılı aşkın süredir yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucunda kuraklığa dayanıklı Türkiye’nin ilk yerli çim çeşidi olma özelliği gösteren ‘Vejetatif Bermuda’ çim türü geliştirildi. ‘Survivor’ adı verilen çim, lisanslanarak üretilmeye başlandı.

Hiçbir Engel Tanımadık!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı tarafından “Engelsiz Erişim” ve “Engelsiz Eğitim” sloganları ile yükseköğretim kurumlarındaki engelli bireylerin mekânlara, eğitsel imkânlara ve sosyo-kültürel faaliyetlere erişimleri ile ilgili yapılan değerlendirmeler sonucunda Akdeniz Üniversitesi, kampüsteki ‘Sosyo – Kültürel Faaliyetlere Erişim’ konusunda yapmış olduğu düzenlemelerden dolayı ‘Mavi Bayrak’ adayı olmaya hak kazandı. Yabancı Diller Yüksekokulu ‘Mekanda Erişim’ alanında yaptığı düzenlemelerden dolayı ‘Turuncu Bayrak’ ödülü alırken, ‘Bireysel Ödüller Kategorisi’nde ise Akdeniz Üniversitesi personeli Sarper Arıkan, engelli bireylere katkılarından dolayı ‘Engelli Dostu’ ödülü almaya hak kazandı.

Akdeniz Üniversitesi personeli Sarper Arıkan, engelli bireylere katkılarından dolayı ‘Engelli Dostu’ ödülü almaya hak kazandı.

Son Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2020


Önceki Sonraki

keyboard_arrow_up