menu Menu
Fiziksel Altyapı Çalışmaları
Üniversitemize 4 yılda yeni birimler kazandırmanın gururunu yaşıyoruz
Akademik Gelişimde Hep İleriye Önceki Uluslararası İlişkiler Sonraki

Fiziksel Altyapı Çalışmaları

Akdeniz Üniversitesi olarak dünyada ve ülkemizde yükseköğretim alanında yaşanan gelişmelere paralel olarak eğitim-öğretim süreçlerinin niteliği, bilimsel üretimin kalitesinin arttırılması konularına odaklandık. Bu kapsamda her alanda kalitemizi geliştirmek için çalışmalar yürütüyor ve tüm birimlerde başarıyı hedefliyoruz. Bu anlayışla üniversitemiz dört yılda önemli mesafeler katetti. Kalite odaklı büyümeyi hedefleyen çalışmalarımızla üniversitemiz her geçen gün eğitim ve araştırma-geliştirme çalışmalarında olduğu kadar, fiziki altyapı ve donanım olarak da gelişiyor.


Üniversitemize 4 Yılda Yeni Birimler Kazandırmanın Gururunu Yaşıyoruz

Dört yıllık süreçte kampüste yeni bina yapımı, tüm birimlerde fiziki iyileştirmeler, yerleşkelerdeki peyzaj ve çevre düzenlemesine yönelik çeşitli çalışmaların yanı sıra yeni yapıların temel atma çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

Manavgat MATSO Turizm Fakültesi açılışı, Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Antalya Eski Valisi Münir Karaloğlu ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal katılımları ile gerçekleştirildi.

Hastanelerimizle Dünyaya Şifa Dağıtmaya Devam Ediyoruz

Onkoloji Hastanesi

Bölgede ve Türkiye’de sağlık kurumları arasında referans konumunda olan Akdeniz Üniversitesi Hastanemizin arttırılan kapasitesi ile ülkemiz için son derece önem taşıyan Onkoloji Hastanesi projemiz hayata geçirilmiştir. Böylece hastanemizin, çağın yaygın ve önemli hastalıklarından biri olan kanserin tedavisinde bir umut merkezi olması hedeflenmiştir. Onkoloji Hastanesi projesinde, bodrum katında 270 m² alanda çamaşırhane; zemin katında göz, hematoloji ve pediatrik onkoloji poliklinikleri, anjiyo ve yoğun bakım odaları yer almaktadır. Ayrıca hastanemiz, çeşitli birimlerce kullanılabilecek toplam 369 yatak kapasitesine sahip tek ve çift kişilik hasta odalarının yanında 42 adet bağımsız yoğun bakım ve 58 adet kemoterapi ünitesi yatak kapasitesine sahiptir. Modern mimari yapı, mekân kalitesi ve teknik imkânları ile Onkoloji Hastanesi’nde konforlu bir hizmet sunulmaktadır.

Akdeniz Üniversitesi Onkoloji Hastanesi’nden görüntüler.

Diş Hekimliği Fakültesi ve Hastanesi

Kentimizin yıllardır büyük ihtiyaç duyduğu Diş Hekimliği Fakültesi ve Hastanesi projesi, yurt içinden ve yurt dışından tedavi için gelen hastaların ihtiyaçlarına ve her geçen gün artan taleplere cevap verebilecek şekilde günümüz teknolojisine uygun olarak planlanmıştır. Proje kapsamında tedavi birimleri, eğitim birimleri, teknik birimler, sosyal alanlar ve idari birimler bulunmaktadır. Tedavi birimleri cerrahi, periodontoloji, ortodonti, endodonti, pedodonti, tedavi, protetik ve radyoloji kliniklerini barındırmaktadır. Bunun yanı sıra engelli, acil ve mahkum muayene odaları da mevcuttur. Tedavi biriminde 220 adet diş ünitesi, eğitim birimlerinde 130 kişi kapasiteli 4 sınıf, 110 kişi kapasiteli 1 sınıf, 120 kişilik seminer salonu ve laboratuvar alanı bulunmaktadır. Ayrıca 450 kişilik yemekhane, 190 m²’lik hasta kantini, 200 m²’lik öğrenci kantini ve 500 m²’lik depo alanları mevcuttur. Toplamda 24.000 metrekare kapalı alana sahip Diş Hekimliği Fakültemiz yeni binası ile aynı anda 210 hastanın tedavi edilebileceği teknik imkânları, modern mimarisi ve eğitim imkânları ile daha nitelikli eğitim, öğretim, araştırma ve hasta hizmeti vermeye devam etmektedir.

Yeni Diş Hekimliği Fakültesi ve Hastanesi binası hizmete açılmıştır.

Antalya’nın En Büyük Camisi Olan Akdeniz Üniversitesi Camii, Hizmete Açıldı

Akdeniz Üniversitesi Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından hayırseverlerin bağışıyla yaptırılan Akdeniz Üniversitesi Camii, 14.300 m² kapalı alana sahiptir. Kubbe yüksekliği 37 m, çapı 30 m olup, 75 m yüksekliğinde dört adet minaresi bulunmaktadır. 7000 kişiye kapalı alanda, 3000 kişiye ise açık alanda olmak üzere toplamda 10.000 kişiye hizmet verecek Akdeniz Üniversitesi Camii, Mehmet Akif Ersoy’un “Asımın Nesli” olarak tarif ettiği bilinçli gençliğin eğitiminde de önemli işlevler üstlenecek bir yapıdır. Selçuklu ve Osmanlı mimarisi ile modern mimarinin en güzel özelliklerini bir arada taşıyan Akdeniz Üniversitesi Camii, Antalya’nın en büyük camisidir. Külliye tarzında inşa edilen cami bünyesindeki toplantı salonları, Kur’an kursu derslikleri, kütüphane, okuma ve ders çalışma salonları, hanımlar mahfili, çocuk oyun ve bakım odalarıyla üniversite gençliğine ve tüm Antalya halkına hizmet etmektedir.

Akdeniz Üniversitesi Camii, Selçuklu ve Osmanlı mimarisi ile modern mimarinin en güzel özelliklerini bir arada taşımaktadır.

Öğrencilerimizin, Personelimizin ve Misafirlerimizin Huzuru için Uygun Ortam ve Koşulların Oluşturulmasına Yönelik Gerekli Çalışmalar Yapıldı

  • Güvenlik ve kamera sistemleri gözden geçirilerek yeni bir planlamaya gidildi ve daha güvenli bir kampüs için gerekli düzenlemeler yapıldı.
  • Kreş, sosyal tesisler, öğrenci kantinleri ve spor tesisleri yönetim ve işleyişi için yeni bir yapılanmaya gidildi.
  • Kampüs içi otopark düzenleme çalışmaları yapıldı.

Son Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2020


Önceki Sonraki

keyboard_arrow_up