menu Menu
Yeni Dönem Projelerimiz
Üniversite ve şehrimize hizmet için planladığımız yeni projelerimiz
Topluma Duyarlı Üniversite Önceki Sonraki

Yeni Projelerimiz

Yeni dönem için çağı yakalayan, güçlü ve yenilikçi projeler ürettik. Yeni projelerimiz ile şehrimize ve üniversitemize hizmet etmeye devam edeceğiz. Üniversitemizi ulusal ve uluslararası alanda daha ileriye taşıyacağız.


‘Yapay Zekâ’ Çalışmaları

Akdeniz Üniversitesi olarak “Yapay Zekâ Uygulama ve Araştırma Merkezi”ni kurarak ülkemizin bu kulvarda öne çıkan ülkeler arasında yer almasına katkı sağlamak istiyoruz. Dijitalleşme, kodlama, yapay zekâ ve robotik endüstrisinin stratejik öneme sahip olduğu günümüz dünyasında, ülkemizin de bu alanlarda öncü olması, kaçınılmaz bir gerekliliktir.


Ar-Ge Öncelikli Üniversite Hedefi

COVID-19 pandemisi ile gündeme gelen aşı ve ilaç gibi sağlık alanındaki uygulamalarda bağımsız bir ülke olma amacı ile yeni kurduğumuz Kök Hücre Araştırma Uygulama Merkezi gibi araştırma merkezlerimize yenilerini ekleyeceğiz. ‘Yerli tohum’ ve ‘bitki üretimi’ konularında, bölgemizin coğrafi koşullarını fırsata çevirmek ve yeni kurulan Tohumculuk ve Tarımsal Biyoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi’ni güçlendirmek öncelikli amaçlarımız arasında yer almaktadır. Türkiye’nin gıda geleceğinde üniversitemizin önemli bir yerinin olmasını istiyoruz.


Dijitalleşme ve Akıllı Kampüs

Yeni dönemde ‘dijitalleşme ve akıllı kampüs’ anlayışıyla özgün bir model geliştirilerek, teknoloji destekli eğitim anlayışı benimsenecektir. Pandemi sürecinde önemi bir kez daha ortaya çıkan Uzaktan Eğitim Merkezi’ne ek olarak, tüm fakültelerimizde uzaktan eğitim birimlerinin kurulmasını da projelendirdik. Bu sayede öğrencilerimizi fiziki mekânlara bağlılıktan kurtarıp, istedikleri yer ve zamanda derslerine ulaşmalarını sağlayacağız.


Sağlık Turizmi Projesi

Akdeniz Üniversitesi’nin sağlık alanında dünya çapındaki başarılarını sağlık turizmi çatısı altında bir araya getirmeyi hedefliyoruz. Antalya’nın dünyanın pek çok önemli merkezinden doğrudan uçuş olanağına ve modern konaklama altyapısına sahip olması önemli avantajlarındandır. Akdeniz Üniversitesi, robotik cerrahi dahil, ileri teknoloji ve hizmet kalitesine sahip Organ Nakli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi, 2020 yılında hizmete giren Onkoloji Hastanesi ve bölgemizin en büyük Diş Hekimliği Fakültesi Hastanesi ile bu hedefe ulaşmak için gerekli altyapı ve imkanlara sahiptir.


Kongre ve Kültür Merkezi

Akdeniz Üniversitesi kampüsü içerisinde ‘Kongre ve Kültür Merkezi’ projesinin hayata geçirilmesi planlanmaktadır. Yurt içi ve yurt dışından birçok önemli organizasyona ev sahipliği yapacak kongre merkezi, şehrimizin ve ülkemizin ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Merkezin etrafında sosyal, sportif, kültürel ve sanatsal açık hava etkinliklerinin de yapılabileceği bir yaşam alanı da ayrıca oluşturulacaktır.


Kütüphane

Akdeniz Üniversitesi Kütüphanesi 30 yılı aşkın süredir başta üniversitemiz öğrencileri olmak üzere, kentimizde her kademede okuyan öğrencilere ve akademik personelimize hizmet vermektedir. Üniversitemiz kütüphanesinin artan öğrenci sayımıza ve çağın gerekliliklerine uygun olarak kapasitesinin arttırılması gerekmektedir. Bu amaca yönelik olarak, hem fiziksel altyapının yenilenmesi hem de basılı ve elektronik kaynakların zenginleştirilmesi öncelikli hedefimizdir.

Son Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2020


Önceki Sonraki

keyboard_arrow_up