menu Menu
Şehirle Bütünleşen Üniversite
Üniversite ve şehir iş birliğini sağladık
Başarılarımız Önceki Öğrenci Odaklı Yaklaşım Sonraki

Şehirle Bütünleşen Üniversite

Toplumun değişimine ve kalkınmasına büyük katkı sağlayan üniversiteler, bulundukları şehirlerin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısı üzerinde önemli etkilere sahiptir. Elbette bu dönüşümün sağlanması için şehir ve üniversite bütünleşmesinin sağlanması gerekmektedir. Özellikle son dönemde şehirle bütünleşme yolunda atılan adımlarla bu değişimde önemli bir yol katedilmiştir.


Güçlü akademisyen kadrosu ve altyapı imkânlarına sahip üniversitemizin bilgi birikimi ile farklı sektörlerin araştırma, geliştirme ve girişimcilik kapasitesini bir araya getirmek amacıyla kamu kurumları, özel kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla birçok iş birliği gerçekleştirildi. Hem şehrimiz hem de ülkemiz için önemli kazanımlar sağlayan bu işbirlikleri ile üniversite şehir bütünleşmesinde önemli bir ilerleme kaydettik.

Kamu Kurumları, Özel Sektör ve Sivil Toplum Kuruluşları ile Kurulan Güçlü İş Birliklerimizden Bazıları

2016 Yılında İmzalanan Protokoller

 • Akdeniz Üniversitesi ile Antalya Üniversite Destekleme Vakfı arasında, Akdeniz Üniversitesi Mutfak Sanatları Meslek Yüksekokulu’na teknolojik altyapı donanımının sağlanmasına ilişkin protokol imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi, Kumluca Kaymakamlığı ve Kumluca Belediyesi arasında, Kumluca Mimar Sinan Ortaokulu öğrencilerinin Akdeniz Üniversitesi’nin bilimsel bilgi birikiminden yararlanmasına yönelik iş birliğinin temel esaslarına ilişkin protokol imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi Ayşe Sak Uygulamalı Bilimler Meslek Yüksekokulu ile Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) arasında, yüksekokul öğrencilerinin iş yeri eğitimleriyle ilgili “İş Yerinde Eğitim Esasları” protokolü imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi ile Antalya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü arasında, üniversite öğrencilerine iş hayatı ve iş arama sürecinde destek olmak için “İŞKUR İrtibat Noktası” iş birliği protokolü imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi ile Manavgat Belediyesi arasında, “Barış” Temalı Taş Heykel Sempozyumu yapılmasına ilişkin protokol imzalandı.
Akdeniz Üniversitesi ile Antalya Sanayici ve İş Adamları Derneği (ANSİAD) arasında, İş Fikri Proje Yarışması’na ilişkin iş birliği protokolü imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi ile Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında eğitim iş birliği protokolü imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi ile Antalya Büyükşehir Belediyesi arasında Akdeniz Üniversitesi batı yolunun açılmasına yönelik iş birliği protokolü imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü ile TMMOB Makina Mühendisleri Odası Antalya Şubesi arasında “Makine Mühendisliği Öğrencilerinin Eğitimi Kapsamında Üniversite-Oda İş Birliği” protokolü imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi ile Demre Belediyesi Başkanlığı, Demre Eğitim ve Hizmet Vakfı, Rito Tohumculuk A.Ş. arasında Demre Meslek Yüksekokulu binasının tamamlanmasına ilişkin protokol imzalandı.
Akdeniz Üniversitesi – Türk Telekom Akademi iş birliği çerçevesinde protokol imza töreni ve Teknik Bilimler MYO bünyesinde kurulan Telekomünikasyon Teknolojileri Uygulama Laboratuvarı açılış töreni düzenlendi.

2017 Yılında İmzalanan Protokoller

 • Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Konyaaltı Belediyesi arasında “II. Saklıkent Kar Heykel Çalıştayı” iş birliği protokolü imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü ile Müstakil ve Sanayici İş Adamları Derneği Antalya Şubesi arasında “24 Çok Geç Projesi”ne ilişkin protokol imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi ile Elmalı Belediyesi arasında bilimsel, eğitim, sosyal, kültürel, turizm, sanat, sportif faaliyetler, meslek tanıtımı ve diğer hususlar ile ilgili iş birliği protokolü imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi İş Dünyası ile İş Birliği ve Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKİŞMER TTM) ile Uğur Optik Turizm Makina Yazılım Medikal Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi arasında iş birliği protokolü imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi’nde kültür-sanat etkinliklerini geliştirmek, Antalya kentinde kültürel ve sanatsal faaliyetleri geliştirmek, kültür ve sanat alanında üniversite-kent buluşmasını sağlayacak projeler yapmak amacıyla “Kültür ve Sanat Komisyonu” kuruldu.
Akdeniz Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı arasında “Fiziksel Aktivite İmkânlarının Geliştirilmesi” amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

2018 Yılında İmzalanan Protokoller

 • Akdeniz Üniversitesi, Antalya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Müstakil ve Sanayici İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Antalya Şubesi arasında ‘MÜSİAD Tarım Akademi’ programına ilişkin iş birliği protokolü imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi ile Antalya Zeytinpark Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında iş birliği protokolü imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi Havacılık Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKHUMER) ile I-Line Havacılık Ltd. Şti. arasında havacılık ve uçuş eğitimleri konusunda iş birliği protokolü imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi ile Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında “Eğitimde İş Birliği Protokolü” imzalandı.
Akdeniz Üniversitesi Havacılık Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKHUMER) ile Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi arasında havacılık eğitimleri konusunda iş birliği protokolü imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi ve Selçuk Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi Sağlık, Araştırma ve Uygulama Merkezi (Hastane) Acil Servisi’nin yenilenmesine ilişkin Antalya Üniversite Destekleme Vakfı ile protokol imzalandı.
 • Antalya Üniversite Destekleme Vakfı tarafından Akdeniz Üniversitesi Enformatik Bölüm Başkanlığına Bilgisayar Laboratuvarı kazandırılmasına ilişkin protokol imzalandı.
 • Antalya Üniversite Destekleme Vakfı tarafından Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalı araştırma laboratuvarlarının yenilenmesine ilişkin protokol imzalandı.
Akdeniz Üniversitesi ile Azerbaycan Kooperasiya Üniversitesi arasında karşılıklı iş birliğini, ortak anlayışı teşvik etmek ve geliştirmek, eğitsel ve bilimsel iş birliğinde bulunmak amacıyla protokol imzalandı.

2019 Yılında İmzalanan Protokoller

 • Akdeniz Üniversitesi ile Antalya Üniversite Destekleme Vakfı arasında üniversite bünyesinde bulunan öğrenci topluluklarına proje bazlı destek sunulması amacıyla protokol imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi ile Antalya Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürlüğü arasında iş birliği protokolü imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi ve Antalya İl Ticaret Müdürlüğü arasında üniversite öğrencilerine ve mezunlara staj ve iş imkânı sağlamak, ayrıca öğrencilerin kariyer gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesine Ziraat Bankasının desteği ile 2 amfi ve 1 bilgisayar laboratuvarı kurulması amacıyla protokol imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile Ziraat Bankası arasında “Genç Çiftçi Akademisi” protokolü imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi ile Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği arasında eğitim iş birliği protokolü imzalandı.
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi ve Atatürk Devlet Hastanesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.
 • Antalya OSB Teknoloji Geliştirme Bölgesi İşletim A.Ş. ile Akdeniz Üniversitesi Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi (Akdeniz TTO) arasında iş birliği protokolü imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi Havacılık Uygulama ve Araştırma Merkezi (AKHUMER) ve Sun Express arasında Türk Sivil Havacılık sektörüne ulusal ve uluslararası mevzuat hükümleri doğrultusunda kalifiye insan kaynağı temin edilmesine katkı sağlamak amacıyla protokol imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi ile Manavgat Yüksek Öğretim Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Vakfı (MAYÖV) ve Manavgat Sanayici ve İş İnsanları Derneği (MASİAD) arasında fakülte binası ve altyapı inşaatına ilişkin esaslar hakkında protokol imzalandı.
 • Akdeniz Üniversitesi ile global sağlık şirketi Novo Nordisk Türkiye arasında klinik araştırmalara destek vermek, araştırma, eğitim, sağlık ve hasta bakımını iyileştirmek amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.
 • Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi arasında “60+ Tazelenme Üniversitesi” projesi kapsamında 60 yaş ve üstü vatandaşlarımızın kamu hizmetlerine gönüllü katılımlarını sağlayıcı iş birliği protokolü imzalandı.
Akdeniz Üniversitesi, Puşkin Leningrad Devlet Üniversitesi ile iş birliği protokolü ve Mevlana Değişim Programı protokolü imzalandı.

Teknoloji Transfer Ofisi

Akdeniz Üniversitesi Akdeniz TTO Tübitak BİGG Programı Uygulayıcı Kuruluşu Oldu

“TÜBİTAK Yenilik ve Girişimcilik Alanlarında Kapasite Artırılmasına Yönelik Destek Programı” kapsamında, 2018 yılında açılan “1512 Teknogirişim Sermayesi Desteği Programı 1. Aşama Uygulayıcı Kuruluş Çağrısı”nı almaya hak kazanan 23 kuruluştan birisi olan AKDENİZ TTO, 2 yıl süreyle “Bireysel Genç Girişim Destek Programı”nı yürüttü.

Caretta Ön Kuluçka Merkezi ile Girişimcileri Destekliyoruz

Akdeniz Üniversitesi’nin merkezinde, AKDENİZ TTO’nun kalbinde, teknogirişimciliği teşvik etmek amacıyla fikir sahiplerine ve yeni kurulan şirketlere uygun koşullarda birlikte çalışma alanı ve danışmanlık hizmetlerinin verildiği CARETTA Ön Kuluçka Merkezi faaliyete geçirilmiştir. Teknoloji tabanlı yenilikçi iş fikirlerine ev sahipliği yapan ön kuluçka alanımız üniversitemiz bünyesinde akademisyenlerimizin, öğrencilerimizin ve bağımsız girişimcilerin iş fikirlerinin bilgi birikimi ve tecrübesi ile olgunlaştırılmasına katkı sağlamaktadır.

Bitki Islahı Proje Pazarı ile Tarımsal Üretim Sektörünün Sürdürülebilirliği için Çalışıyoruz

Akdeniz Üniversitesi Teknoloji Transferi Uygulama ve Araştırma Merkezi 2016-2020 yılları arasında düzenlediği dört “Bitki Islahı Proje Pazarı” ile tarım sektörünün yüksek katma değerli üretim yapabilmesi ve ihracatın sürdürülebilir kılınması amacı ile Ar-Ge projesi yapmak isteyen sanayi kuruluşlarının temsilcileri, üniversite öğretim üyeleri ve Ar-Ge Merkezleri ile teknopark araştırmacılarını bir araya getirerek; Ar-Ge destek programlarına sanayi-üniversite, sanayi-sanayi, üniversite-üniversite, sanayi-araştırma kurumu-üniversite ortak proje önerisi sunmalarına ve ıslah faaliyetlerinin geliştirilmesine katkı sağlamıştır.


Antalya Teknokent

Antalya Teknokent’te Girişimcilik ve Kuluçka Merkezi ile Girişimci ve Yatırımcıyı Bir Araya Getiriyoruz

Antalya Teknokent Girişimcilik ve Kuluçka Merkezi’nde, teknoloji yoğun alanlarda girişimciliği teşvik etmek amacıyla fikir sahiplerine ve yeni kurulan şirketlere uygun koşullarda ofis alanı ve danışmanlık hizmetleri sağlayarak girişimci ve yatırımcıyı bir araya getiriyoruz.

Antalya Teknokent, Koronavirüs (COVID-19) Hastalığı ile Mücadelede Hekimleri ve Sağlık Çalışanlarını Yalnız Bırakmadı

Akdeniz Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Antalya Teknokent’te, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadele çalışmaları kapsamında 3D yazıcılar ve çeşitli cihazlarla “Ventilasyon Cihazı Çoklayıcıları”nın, çeşitli tıbbi maskelerin, farklı tıbbi maskelerin adaptörlerinin, Laringoskop gibi solunum medikal malzemelerinin ve ergonomik tasarımlı tıbbi siperlikli maskenin üretimi gerçekleştirildi. Önemli Ar-Ge çalışmalarına imza atan Antalya Teknokent Girişimcilik ve Kuluçka Merkezi ile Prototip Atölyesi’nde, ihtiyaç olması hâlinde solunum cihazlarının ara ekipmanları üretilebilmektedir.

Antalya Teknokent’te, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadele çalışmaları kapsamında 3d yazıcılar ve çeşitli cihazlarla birçok medikal malzeme üretimi gerçekleştirildi.

Antalya Teknokent’e Birincilik Ödülü

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen 6. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde Antalya Teknokent, “2017 yılı En iyi Gelişme Gösteren Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TGB) Kategorisi”nde 1. olarak büyük
başarı göstermiştir. Antalya Teknokent sergilemiş olduğu performansla göz doldururken, söz konusu kategoride birinciliğe layık görülmesinin yanı sıra, 1 yılda 35. sıradan 10. sıraya yükselerek, Türkiye’ deki 77 Teknokent arasında 10. sırada yer almıştır.

Antalya Teknokent 6. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde “2017 yılı En iyi Gelişme Gösteren Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TGB) Kategorisi”nde 1. olmuştur.

Antalya Teknokent Teknoloji Vadisini Kuruyoruz!

Türkiye’de Ar-Ge, İnovasyon ve Girişimcilik Ekosistemi’nin gelişmesine katkı sağlayacak olan Vadi Projesi; firmalara, girişimcilere ve yatırımcılara hedeflerini gerçekleştirme imkânı sağlıyor. Antalya Teknokent, Teknoloji Vadisi’nde yer alan işletmelere, Ar-Ge ve yenilik faaliyetleri sonucu ortaya çıkan yeni ürün/ürünleri ticarileştirmeleri, ülke ekonomisine katma değer oluşturmaları ve uluslararası pazarlarda yer almaları için destek vermektedir.

Akdeniz Üniversitesi Teknoloji Vadisi Projesini hayata geçiriyor!

Son Güncellenme Tarihi: 22 Temmuz 2020


Önceki Sonraki

keyboard_arrow_up