menu Menu
Topluma Duyarlı Üniversite
İnsana ve topluma dokunan projeler üretiyoruz
Öğrenci Odaklı Yaklaşım Önceki Yeni Dönem Projelerimiz Sonraki

Topluma Duyarlı Üniversite


İnsana ve Topluma Dokunan Projeler Üretiyoruz

Board of European Students of Technology
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi, AÜ Mühendislik Fakültesi ve ODTÜ-BEST’in iş birliğinde gerçekleşen bir projedir. Proje, dijital dönüşümü gerçekleştirip geleceğimizi şekillendirmek için gerekli olan bilgi ve beceriyi
geliştirmeyi ve potansiyelimizi güçlendirmeyi hedeflemektedir.

Sporla El Ele; Umutlu Geleceğe
Sosyo-ekonomik düzeyi düşük gençler için sportif ve rekreatif etkinliklerle destek projesi gerçekleştirilmiştir.

Atıktan Sanata Heykel Sergisi
Geri dönüşüme gönderilmek üzere ayrılan nesnelerinin yeni ve farklı bir anlam üzerine “Atıktan Sanata Heykel Sergisi”, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Heykel Bölümü ve Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi iş birliğiyle düzenlenmiştir.

Antalya Eski Valisi Sayın Münir Karaloğlu, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Sayın Zehra Zümrüt Selçuk ve Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal’ın katılımları ile 60 Yaş Üzeri Bireylere Yönelik Sosyal Sorumluluk Projesi’nin tanıtımı gerçekleştirildi.

Doğal Varlıklarımızı Koruyalım
Gençlerin yaşadıkları çevrenin sorunlarına duyarlı olmalarına, sorunların çözümünde aktif rol almak için gönüllü çalışmalar gerçekleştirmelerine ve çevreyle ilgili bakış açısına sahip bireyler olmalarına katkı sağlamak amacıyla “Doğal Varlıklarımızı Koruyalım” projesi geliştirilmiştir.

Miniklere Kodlama Eğitimi
Endüstri 4.0 kapsamında yaşanan gelişmelerle birlikte iş dünyasında bütün sektörlerde kodlama ve robotik becerilerine sahip insan kaynağı ihtiyacı giderek artmaktadır. Bu proje ile yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımlara sahip, disiplinlerarası ve analitik düşünebilen, problem çözme becerileri gelişmiş üretken nesiller yetiştirilmesi amaçlanmıştır.

Bilişim Çocukları, Kendi Mobil Oyununu Kendin Geliştir
TÜBİTAK 4004 Projesi kapsamında ilkokul 4. sınıfta okuyan 135 öğrenciye “Mobil Programlama Eğitimi” verilmiştir.


Sıfır Atık Projesi’ni Üniversitemizde Hayata Geçirdik

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan’ın takdirleri ve himayelerinde “Sıfır Atık Projesi” tüm Türkiye’de başlatılmıştır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin takdirleri ve himayelerinde başlatılan, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla hayata geçirilen Sıfır Atık Projesi’nin, üniversitemizde sağlıklı ve etkin bir şekilde kurulması ve uygulanması için Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKÇAM) koordinesinde faaliyetlere başlanmış ve üniversite genelinde alt komisyonlar oluşturulmuştur. İsrafın önlenmesi ve kaynakların daha verimli kullanılması hedefiyle başlatılan proje kapsamında, atık oluşumunun engellenmesi veya en aza indirilmesi amaçlanırken, mevcut atıkların da geri kazanılması planlanmıştır. Bu proje kapsamında Sıfır Atık Projesi’nin ilk aşaması olan bilgilendirme toplantıları gerçekleştirilmiş ve üniversitemizin tüm birimlerinde uygulama için gerekli adımlar atılmıştır.

“Sıfır Atık Projesi”, üniversitemiz bünyesinde Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKÇAM) öncülüğünde yürütülmektedir.

Kâğıttan Tasarruf Ederek Çevreyi Koruyoruz

Akdeniz Üniversitesi, Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) sayesinde, kâğıtsız ofis konseptine geçen üniversitelerin çevreye sağladığı katkının değerlendirildiği sıralamada, Türkiye üniversiteleri arasında 3. oldu. EnVision tarafından ‘En Yeşil Ofis’ adıyla gerçekleştirilen değerlendirmeye göre üniversitemizin Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) sayesinde 3000’e yakın ağacın kesilmesinin engellendiği ve yaklaşık 60 tona yakın atık oluşmasının da önlendiği belirlendi.

Çevreyi Koruyanları Ödüllendiriyoruz

23 yıldır bir gelenek hâline gelen “Akdeniz Üniversitesi Çevre Hizmet Ödülleri” ile çevre değerlerinin korunması ve geliştirilmesine hizmet etmiş kişi, kurum ve kuruluşları ödüllendirerek bu konuda iyi örneklerin çoğalmasına katkı sağlanmaktadır.


15 Temmuz Anısına

Hiçbir güç millet iradesi üzerinde değildir. 15 Temmuz’u unutma!

Ülkemiz 15 Temmuz 2016 gecesi tarihte benzeri görülmemiş bir ihanete maruz kalmış ancak bu kanlı girişim devletimizin ve milletimizin dik duruşu sayesinde millî bir zafere dönüşmüştür. Demokrasiye, millî iradeye ve ülkemizin geleceğine sahip çıkan herkes o gün bir kahramanlık destanı yazarak tarih sahnesinde yeni bir sayfa açmıştır. Bu tarihî olayı unutturmamak ve milletimiz için destanlaşan 15 Temmuz ruhunu canlı tutarak gelecek nesillere taşımak hepimizin görevidir. Ayrıca 15 Temmuz darbe girişiminin ve milletimizin zaferinin ulusal ve uluslararası alanda doğru bir şekilde anlatılması ve aktarılması büyük önem taşımaktadır. Bu kapsamda Akdeniz Üniversitesi olarak;

  • 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümü dolayısıyla 17 Temmuz 2017 tarihinde ‘15 Temmuz ve Demokrasi’ paneli gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Suat Kolukırık’ın yaptığı Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, Fatih Sultan Mehmet Vakfı Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Balcı ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Yarbay-Tabip Doç. Dr. Nurettin Yiyit’in konuşmacı olarak katıldığı panele akademik ve idari personelin yanı sıra 15 Temmuz gecesi Ankara’da şehit düşen polis memuru Muhammed Oğuz Kılınç’ın ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Yasin Naci Ağaoğlu’nun ailesi de katıldı.
  • Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümünde 14-28 Temmuz 2017 tarihleri arasında ‘15 Temmuz ve Demokrasi Sergisi’ düzenlendi. Türk milletinin darbecilere karşı verdiği onurlu direnişi yaşatmak için ‘15 Temmuz Şehitleri ve Gazileri’ anısına düzenlenen sergide 15 Temmuz ruhunu yansıtan farklı alanlardaki eserler yer aldı.
  • Akdeniz Üniversitesi kampüsünde iki caddeye 15 Temmuz Şehitlerinin isimleri verildi. 15 Temmuz gecesi darbeci vatan hainlerine karşı duruşu ve cesaretiyle tarihe adını yazdıran kahramanlarımızın adını yaşatmak amacıyla kampüs içindeki Doğu-Batı Caddesine Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıf öğrencisi Yasin Naci Ağaroğlu’nun, Güney-Kuzey Caddesine Polis Memuru Muhammet Oğuz Kılınç’ın adı verildi.
  • Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğr. Gör. Heykeltıraş Murat Oğuz (Meret OWEZOV) darbe girişimi gecesi yaşanan halk direnişini anlatan “15 Temmuz” heykeli yaptı.

Antalya Valisi Sayın Ersin Yazıcı, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal ve protokolün katılımı ile 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anısına “Uluslararası Multi Disiplinler Sergisi” açıldı.
  • 15 Temmuz’da canlarını siper ederek vatanımızı savunan aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimizin hatırasına sahip çıkmak amacıyla Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Konseyi ve Akil Öğrenciler Topluluğu tarafından, 22 Şubat 2018 tarihinde “Bir Hilal Uğruna” paneli gerçekleştirildi. 15 Temmuz şehitlerinin yakınları ve gazilerin öğrenciler ile bir araya geldiği panelde şehit yakınları Nihal Olçok, Buket Tekin, gaziler Vahide Şevkatlioğlu, Safiye Bayat, Nebahat Topaloğlu, Mustafa Öksüz, Musa İlhan ve 9 yaşındaki Görkem Mert Altaylar o gece yaşadıklarını anlattı.
  • Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından, 16 Temmuz 2018 tarihinde 15 Temmuz ruhunu yaşatmak ve gelecek nesillere taşımak amacıyla “15 Temmuz Millî İradenin Yükselişi Sergisi” düzenlendi.
  • Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından 12-26 Temmuz 2019 tarihleri arasında “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Ulusal Davetli Karma Sergisi” düzenlendi.
  • Akdeniz Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nin girişine 15 Temmuz Millî Direniş Şehitlerinin aziz hatırası için 15 Temmuz Şehitler Köşesi oluşturulmuştur.

Son Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2020


Önceki Sonraki

keyboard_arrow_up