menu Menu
Uluslararası İlişkiler
Bir dünya üniversitesi olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz
Fiziksel Altyapı Çalışmaları Önceki Sağlık Alanında Gelişmeler Sonraki

Uluslararası İlişkiler

Akdeniz Üniversitesi olarak bir dünya üniversitesi olma hedefiyle yükseköğretim sisteminde gelişen koşullara hızla uyum sağlayan, uygulanabilir ve sürdürülebilir bir uluslararasılaşma stratejisi yürütmekteyiz. Uluslararasılaşma hedefimiz doğrultusunda ulusal ve uluslararası değişim programları ile staj programlarımızdaki Erasmus+ Programı, Mevlana Değişim Programı, Farabi Değişim Programı, Free Mover Programı ve IAESTE Programı kapsamında çalışmalarımız tüm hızıyla devam etmektedir.


Uluslararası Alanda Önemli İş Birlikleri Geliştirdik

2016-2020 yılları arasında, 14 ülkeden 38 farklı üniversite ile iş birliği protokolü imzalanmıştır. Üniversitemizin toplamda 19 ülkeden 50 üniversite ile iş birliği protokolü bulunmaktadır.

Akdeniz Üniversitesi ve Yükseköğretim Kurulu arasında iş birliği protokolleri imzalandı.

Mevlâna Değişim Programı Kapsamında Projeleri En Çok Kabul Edilen Üniversiteler Arasında Yer Alıyoruz

2016-2020 eğitim-öğretim yılları arasında Proje Tabanlı Mevlana Değişim Programı kapsamında 11 öğretim üyemizin projesi kabul edilmiştir. 2017-2019 eğitim-öğretim yılları arasında PAK-TÜRK Mevlana Değişim Programı kapsamında 2 öğretim üyemizin projesi kabul edilmiştir.

Üniversitemiz Ulusal ve Uluslararası Alanda Daha Fazla Tercih Edilir Bir Üniversite Hâline Geldi

Üniversitemiz, Türkiye’de Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS) düzenleyen üniversiteler içerisinde hem sınavın güvenilirliği hem de başvuran öğrenci sayısı açısından üst sıralarda yer almaktadır. Üniversitemizde öğrenim görmek isteyen uluslararası öğrenci adaylarına yönelik olarak düzenlenen AKDENİZ YÖS’e olan ilgi her geçen yıl artmaktadır.

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal yabancı uyruklu öğrencilerimizle mezuniyet töreninde bir araya geldi.

4 Mayıs 2019 tarihinde 13 farklı ülke ve 27 merkezde düzenlenen sınava, başvurusu onaylanmış olan 5500 öğrenciden 5403’ü katılmıştır. Ayrıca YÖS bu yıl ilk kez Özbekistan (Taşkent), Rusya (Kazan), Endonezya (Cakarta), Moğolistan (Ulan Batur) ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti (Kinşasa)’nde düzenlenmiştir.

Akdeniz Üniversitesi ulusal ve uluslararası alanda daha fazla tercih edilir bir üniversite hâline gelmiştir.

Son Güncelleme: 22 Temmuz 2020


Önceki Sonraki

keyboard_arrow_up